Sűrűn vetődik fel a kérdés miszerint aki társasházban lakik, neki milyen biztosítást kell kötni?
Szükség van-e teljes körű lakásbiztosításra? Rövid válasz nem, nincs szükség.
Hosszabban:
Amennyiben van a társasháznak biztosítása, úgy ebben az esetben egy kiegészítő biztosítást elég kötnie a szerződőnek. A kiegészítő biztosítás alatt az ingóságokra kötött biztosítást értem. (bútorok, berendezési tárgyak stb.)
Amit fontos megvizsgálni: Melyik biztosító társaságnál van a társasház biztosítási szerződése? Mikor volt utoljára az felülvizsgálva? Milyen kockázati elemekre vonatkozik a szerződés mit tartalmaz? Ha egy kisboltot működtetek a földszinten arra vonatkozik-e a társasház szerződése?
Milyen négyzetméter egységáron van jelenleg a szerződés megkötve? Így tehát mennyire van a saját lakásom biztosítva? Ez különösen fontos kérdés felvett banki hitel esetében. Mit tegyek ha a bank mégis a teljes körű lakásbiztosítás megkötésére kötelez?
Kezdjük az elején.
Javasolt a kiegészítő biztosítást mindig annál a biztosítónál megkötni ahol a társasház is biztosítva van. A biztosítási feltételeket a biztosítók úgy írják meg, hogy az adott biztosító saját társasházi szabályzata annak a saját ingóság szabályzatával legyen kompatibilis a kettő együttesen adja meg a teljes körű biztosítási védelmet.
Ha kiderítettük, hogy hol van a társasház szerződése az is fontos, hogy a közös képviselő, a biztosító, vagy a tanácsadó tájékoztatást adjon annak tartalmáról.
Vagy vegyük azt a példát ha a társasház nem rendelkezik biztosítási szerződéssel. Abban az esetben teljes körű lakás szerződés megkötését javaslom.
Mi a teendő abban az esetben, ha a társasházban egy kisbolt működik?
Ehhez, és a fenti kérdések megválaszolásában nyújtok segítséget keressen bizalommal hiszen ez többletköltséggel nem jár Önnek.
Ha banki hitelfelvétel során, bankos tanácsadó köti meg lakásbiztosítását javaslom annak tartalmáról, és feltételeiről még az aláírás előtt kérje biztosítási tanácsadó segítségét. Különösen, ha társasházban lakik. Keressen bizalommal, hogy annak részleteit egyeztetni tudjuk.
Fontos, és amit sokan elmulasztanak! Felújítás esetén a felújítás tényét a biztosítónak minden esetben jelezni kell.
Ha például a tetőn építkezés folyik, szakemberek dolgoznak, az ebből eredő károkért, az általuk okozott károkért a biztosító csak abban az esetben fizet, ha ennek tényéről tájékoztatva lett. Illetve, ha a vállalkozónak volt erre vonatkozó megfelelő szakmai felelősségbiztosítása. Ellenkező esetben a biztosító a kárkifizetést jogosan megtagadhatja. (lsd.: Kodály körönd példa)
„A 2014 nyarán kigyulladt, és életveszélyessé vált Kodály köröndi palota, az Andrássy út 83-85. közös képviselete kézhez kapta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság jogerős tűzvizsgálati határozatát, ami kimondja, hogy építési tevékenységnek számít az a kárelhárító bádogos munka, melynek következtében leégett a tetőszerkezet és a harmadik szint – tudta meg a PestiSrácok.
A biztosító szerint a viharban megsérült csatornarendszer javítása építésnek számít, ahogy ezt a katasztrófavédelem vizsgálata is megerősítette, míg a ház szerint az csupán karbantartási munkálatnak minősül.”
Forrás: Index, 2015.01.18
„Két embert őrizetbe vettek közveszély okozás gyanújával. Ők minden bizonnyal a tetőn dolgoztak. A helyszíni sajtótájékoztatón Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok elmondta, hogy az Andrássy úti tűz valószínűleg összefügg az épületen végzett felújítási munkálatokkal.”
Forrás: Index, 2014.07.15